مزایا و معایب استفاده از چادرهای سازه ای

معایب سازه های چادری در مقایسه با مزایای سازه چادری

قبل از آن که بخواهیم به چنین موضوعی بپردازیم، بهتر است بدانید شرکت فنی و تخصصی امیرکبیر یکی از تولید کنندگان و طراحان سازه های چادری می باشد.

با توجه به این که سازه های چادری می تواند فرصت بسیار مناسبی برای ایجاد و ارائه مناطق تحت پوشش باشد، اما روش های مختلف دیگری هم در ساخت و ساز وجود دارد که با استفاده از آن می توانید فضای بیرونی را تحت پوشش قرار دهید.

حتی امکان دارد یک سری شرایط هم به وجود بیاید که بخواهید به جای استفاده از سازه های چادری برای پوشش منطقه، از سیستم های جایگزین استفاده نمائید و ما هم در این مبحث قصد داریم به این مسئله بپردازیم.

یکی از مزیت های بسیار مهم سازه های چادری آن است که جنس پارچه ی استفاده شده در آن به گونه ای می باشد که شفاف می باشد.

پارچه ی بافته شده در سازه چادری در صورتی که از پوشش مناسبی برخوردار باشد و همچنین رویه های مقاومی در آن به کار برده شده باشد می تواند میزان انتقال نور را تا حدود 70 در صد فراهم آورد.

این مورد نیز موجب می گردد، فضای داخلی در مقایسه با فضای بیرون و روشنایی کامل آن، نور بسیار راحت تر و ملایم تری را ایجاد نماید.

بررسی معایب و مزیت های سازه چادری

معایب سازه چادری

ورود بارهای اضافی به سازه های موجود

– در تمامی مکان هایی که قرار است در آنجا سازه چادری نصب گردد، بایستی نوع ساختاری که قرار است در آن استفاده شود در نظر گرفته شود.

در صورتی که متصل به یک ساختمانی می باشید، در نظر داشته باشید که یک سازه پشتیبانی مناسب برای جبران بارهای وارده وجود خواهد داشت.

– در صورتی که در ساختمان ساختار سازه ای مناسبی وجود نداشته باشد.

ساخت و اجرای هر مدلی از اتصال سازه های جدید با آن ساختمان برای آن که بخواهید سایبان چادری کششی ایجاد نمائید کار سختی خواهید داشت.

هزینه طراحی و ایجاد تنش یکنواخت در سازه

– در واقع می توان گفت همیشه به نوعی می توان یک سایبان چادری را طراحی کرد که بارهای ورودی به طور یکسان به ساختمان تحمیل گردد.

اما در این گونه موارد، تولید فولاد، هزینه مهندسی اضافی و مشکلات دیگری برای نصب احتمالی وجود خواهد داشت و باعث می شود به یک راه حل غیر اقتصادی تبدیل گردد.

نبود تاریخچه کامل درباره عملکرد سازه چادری

– وضعیت متفاوت دیگری که موجب می شود یک سایبان پارچه ای کششی نتواند از لحاظ هزینه به صرفه باشد.

امکان دارد که ساختار پارچه، باز هم به مهندسی نیاز داشته باشد و بخواهیم اتصالات کلی سازه چادری را بررسی نمائیم.

با این وجود باز هم به الگوسازی های بیشتر نیاز خواهد بود.

اتصالات بعضا پیچیده

– سازه های پشتیبان شاید به دلیل طراحی به اتصالات پیچیده نیاز داشته باشند.

با توجه به آن که هزینه ی آن در هر متر مربع حساب می شود بنابراین بالاتر از یک سیستم سنتی می باشد.

هزینه زیاد در متراژ کم

– سازه های چادری که در ابعاد بزرگ تر و با مقیاس بالاتری ارائه داده شود که از لحاظ اقتصادی به صرفه تر می باشد.

اما سازه های چادری که دارای ابعاد کوچک تری هستند می تواند حدود 3 یا 4 برابر بیشتر از هر متر مربع از سسیستم های معمولی هزینه ایجاد کنند.

مزیت ها یا خواص سازه چادری

معایب و مزیت های سازه چادری – نوردهی

– جنس شیشه و پلی کربنات به گونه ای است که شفاف می باشد، با این وجود نوری که در زیرسایبان وجود دارد شباهت بسیاری به -خارج از خانه دارد.

پس می توان در در روزهایی که تابش آفتاب شدید است، چنین موادی انعکاس کمتری دارند.

معایب و مزایای سازه چادری – سازه سبک

– یکی از عوامل دیگری که می تواند موجب برتری سازه چادری در مقایسه با دیگر سازه ها شود آن است که هیچگونه نیازی به سازه های پشتیبان قوی ندارد و آن را می توان در دهانه های بزرگ هم اجرایی نمود.

در حالی که امکان دارد سیستم های دیگر نیاز به حمایت و پشتیبانی سازه های صلب و سخت داشته باشند.

معایب و مزایای سازه چادری – آب بندی

– سازه های چادری مزیت دیگری که دارند آن است که به صورت صد در صدی آب بندی سطوح بر روی آن در برابر هرگونه رطوبتی انجام شده است.

همچنین با توجه به این که پارچه های کششی ویژگی خاصی دارند و ظرفیت کششی آن بالا می باشد آنگاه ما می توانیم بدون استفاده از تکیه گاه های میانی و با کمترین اتصالات واسط یک پوشش سقفی چادری ایجاد نمائیم که هم از استحکام بالایی برخوردار است و هم قابلیت باربری را دارد.

این خود نیز موجب می شود تا یک ساختار بسیار سبکی ایجاد شود که از دیگر ساخت و ساز ها سبک تر می باشد.

معایب و مزایای سازه چادری – جنبه معماری

– به کار گیری سایبان پارچه ای کششی می تواند مناسب ترین راه حل برای سایبان ورودی باشد.

و حتی می توان از آن به عنوان پناهگاه برای ورود و خروج افراد به درون ساختمان استفاده کرد و همچنین باعث می شود فضای ورودی از یک فاصله ی مشخصی دیده شود. ( کیفیت دیدگاه معماری)

– سازه های چادری حالت طبیعت سه بعدی دارند و با توجه به ویژگی خاصی که دارند یک شکل منحصر به فردی خواهند داشت و همین طبیعت و شکل ظاهری آن ها موجب می شود تا بتوانند به سرعت جلب توجه کنند.

در صورتی که اگر در ساختار آن ها از یک سقف کاشی کاری شده یا شیشه های مسطح یا حتی سایبان پلی کربنات استفاده گردد، بعید به نظر خواهد آمد که چنین مواردی به صورت روشن و واضحی دیده شود.

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست